środa, 20 czerwca 2012


That's the way the cookie crumbles

Jak to się zaczęło? Od marzenia. Cztery lata temu pomyślałam, że świetnie byłoby zrobić własny festiwal poświęcony twórczości reżysera No. 1 na mojej liście, Woody`ego Allena. Pomysł zdawał się trudny do realizacji dla studentki czwartego roku polonistyki.


Szybko się jednak okazało, że marzenia się spełniają i dzięki pomocy życzliwych ludzi po prostu się UDAŁO! Wsparły mnie wówczas władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Urzędu Miasta i last but not least ludzie ze Studenckiego Klubu Pracy Twórczej „Od Nowa”. To szefowa Niebieskiego Kocyka, Justyna Bieluch, pokazała mi, jak krok po kroku przygotować się do realizacji festiwalu, wspierała na duchu i przede wszystkich dała Przeglądowi dach nad głową. 

I tak zrodziła się idea PRZEJRZEĆ... by nie tylko pokazywać filmy, ale rozkładać je na cząsteczki elementarne i umieszczać w kontekście innych sztuk. Interdyscyplinarny przegląd ulokował się na mapie kulturalnej Torunia, a wszystko dzięki pomocy przyjaciół. 

Podczas pierwszej edycji festiwalu można było obejrzeć nie tylko najznakomitsze dzieła filmowe nowojorskiego reżysera, lecz także zapoznać się z jego działalnością dramaturgiczną. Sztukę „Gdy śmierć zastuka” przedstawiła Solecka Grupa Teatralno-Kabaretowa „Szlaban”.


Podczas przeglądu mogliśmy także wysłuchać wykładów: Karoliny Van Laere („Wątki psychoanalityczne w twórczości filmowej Woody?ego Allena”), dr. Piotra Skrzypczaka („My name is Allen. Woody Allen”. „Struktura gagu w Casino Royale” w reż. Johna Hustona), mgr. Radosława Osińskiego („Stand-up comedy a filmy Woody’ego Allena”), dr Sylwii Kołos („Wizerunek kobiety w filmach Woody’ego Allena”) oraz dr. Dariusza Brzostka („Allen! Jazz! New York?”). W nawiązaniu do początków kariery reżysera, wystąpiła grupa stand up comics: Marlena Błażewicz, Karolina Frąk, Marta Skałecka i Marcel Woźniak, a uwieńczeniem festiwalu był koncert jazowy tria: Bernarda Maseli, Nippy`ego Noyi i Jahra. 



Podczas drugiej edycji wzięliśmy na warsztat jednego z najcenniejszych polskich reżyserów, Romana Polańskiego. Dzięki uprzejmości drugiej, niezwykle pomocnej i przyjaznej mi osoby, Kafki Jaworskiej, festiwal odbył się w Centrum Sztuki Współczesnej.



Oprócz prezentacji najbardziej znanych i cenionych obrazów "Romka" (w tym najnowszego dzieła: „Autora widmo”, ponadto: „Tess, „Frantica” i „Tragedii Makbeta”) oraz dokumentu Mariny Zenovich, „Polański; ścigany i pożądany” fani reżysera zostali wciągnięci w szereg atrakcyjnych gier i konkursów.


Imprezę otworzył prolog w postaci gry miejskiej „Chinatown”. W programie był również koncert muzyki filmowej w wykonaniu Piotra Wypycha (muzyka z toruńskiego zespołu Crystal Lake)


oraz performance warszawskiego artysty Kuby Słomkowskiego na podstawie filmu „Dwaj ludzie z szafą”.

 
Z trzecią edycją wróciliśmy do Od Nowy. Tu z kolei, dzięki nieocenionej współpracy przyjaciół z Musli Magazine, udało się pokazać niezwykły mariaż, jaki stanowi FILM I MODA.



Honorowymi gośćmi festiwalu byli prof. Marek Hendrykowski, 


założyciel poznańskiego filmoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, autor głośnej książki "Film i moda" oraz aktorka młodego pokolenia, laureatka Złotych Lwów, od niedawna projektantka, Roma Gąsiorowska.


Jak przy poprzednich edycjach istotną częścią przeglądu były referaty wybitnych gości: dr. hab. Dariusza Brzostka, mgr. Radosława Osińskiego, dr Magdaleny Wichrowskiej, mgr Marleny Błażewicz oraz organizatorki we własnej osobie.


Ponadto w  Galerii 011 można było oglądać wystawę fotografii `Fashion Up` -  Jacka Narkieluna, Sonii Mielnikiewicz, Marty Dudź oraz instalacje Romy Gąsiorowskiej: „Stara Bardzo: Fashion is Natinaf”.


Nowym elementem przeglądu była debata „Moda, film i cała reszta”, w której wypowiedziały się: Roma Gąsiorowska – aktorka młodego pokolenia oraz projektantka, Anna Deperas-Lipińska – osobista stylistka.
Do niezwykłego podkładu  Ecstasy Project Rafała Gorzyckiego – pokazano kolekcję mody Romy Gąsiorowskiej, a uwieńczeniem wieczoru był tryptyk filmowy aktorki, „Bold and Beautifull” oraz  dyskusja po projekcji.


Ufff, sporo tego! Co tym razem? Kino od kuchni! Jaki program, jacy goście, jakie filmy? Trzymajcie rękę na widelcu!

Współorganizatorzy: Kino Studenckie "Niebieski Kocyk" oraz Klub "Od Nowa". 


2 komentarze:

  1. Fantastyczne pomysły! Gratuluję odwagi i trzymam kciuki za kolejne edycje festiwalu! Chętnie dołączę do widzów :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję i zapraszam już dziś.

    OdpowiedzUsuń